PGM1P -- první šáhnutí na pascal v životě

Dnes jsem si vlastně poprvé v životě sáhl na pascal; resp. delfí objektovou verzi z roku 2011. No... co na to říci.

Je to hodně "zajímavý" jazyk, trošku v některých věcech triviální, někdy až na škodu (např. je case insensitive a to nemám rád), nicméně vypadá to na docela pohodu 😉 Akorát nechápu, proč se doteď snaží dodržovat starou pascalí syntaxi typu a := 10, namísto "normálního" a = 10, jako v "normálních" jazycích a tak podobně.

Komentáře mezi {* a *} mě taky dostaly 😉 A hlavně ukecanost! O Bože! Tam, kde se jinde napíše if (a==10) {x=a;} třeba, tady se píše if (a=10) then x:=a;, tam, kde jsou nějaké bloky se nepíše { a }, ale "begin" a "end", nakonec se píše "end." (ano, s tečkou) 😉 Prostě trošku mi to přijde blbý, když ten jazyk evidentně od borlandích dob prošel dost obměnou, proč tam pořád dělají takovéhle šílené věci.

Dále, co mi trošku vadí, že není striktně objektový, např. jako Java. Ve své podstatě můžete napsat "try -- catch" bez toho, abyste měli jedinou metodu 😉 (Tedy co jsem si zatím všiml) do jinak strukturovaného programu. Přijde mi to prostě trošku jako C++ -- mixování dobrých "c" věcí a objektových "tak nějak", takže pěkně naprd.  Přesně z tutoho důvodu nepíšu nic v C++, protože je to šíelná humulajda, jazyk vás ani nenutí dodržovat základní objektový principy, proměnné ve třídě můžete definovat "tak různě" a vůbec. No, ale C++ pohaňovat nehodlám, to už je dost historickej jazyk, narozdíl od tohoto renovovaného Delphi (bo jak to nazvat).

Ale jako abych jen nehanil, není to zase tak špatné, na zákaldní widlí a okenní věci to bude asi jednoduché a dostačující, no. Prostředí RAD studio není až tak blbé, sice už jsem si pár věcí, které mi vadí (např. označení do bloku a odsazení TAB nezpůsobí odsazení bloku, ale jeho smazání, resp. přepsání znakem \t apod.), ale je to jen otázka zvyku na GUI 😉

Už se ale těším, až nebudeme brát základní strukturální věci, ale naplno se pustíme do čistého programování s objekty, pěkně zapouzdřeně... Tak doufám, že to něco jako private má 😉 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.