KMT/FPV -- Přednáška "o pohádkách"

Musím přiznat, že ještě nikdy jsem nezažil takovou přednášku, jako před chvílí s panem docentem Raunerem. Už jen samotný název přednášky -- "Fyzika v pohádkách" -- značila, že to bude asi stát za to. A opravdu stálo.

Po obsahové stránce se jednalo  o takové shrnutí několika oblastí fyziky, až už jde o mechaniku, astronomii, dokonce se narazilo i třeba na zákon zachování hmotnosti a energie, kupříkladu.

Zajímavý byl však především obsah spíše po formální stránce, to bylo věru originální. Učit se o první, druhé a třetí kosmické rychlosti an příkladu Ivánka z Mrazíka, kterak vyhazuje klacky loupežníkům a počítat, jakou rychlostí je musel vyhodit, to by mě vážně nenapadlo 🙂

Další pohádkou, kterou jsme úspěšně ukázali atmosférické jevy, jako teplotu rosného bodu (o teplotě rosného bodu jsem kdysi psal článek, klidně se podívejte) byly "Tři oříšky pro Popelku" a její slavné seškrabávání jinovatky ze skla... zvenku.

A pokud si dobře pamatuji, poslední příběh byl "Císařův pekař (a inverzně)", kde se ukazovalo, jak pan Kemr rozbíjí kladivem atom olova -- tak jsme si ukazovali, že to jde a jaké jsou podmínky a produkty takové reakce. No, ještě, že se mu to nepovedlo 🙂

Inu, fyziku FPV mohu jen doporučit 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.